سیمان-سیاه-2
۱۶
اردیبهشت

تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه

سیمان که یک ماده پودری است پس از ترکیب با آب و تبدیل به حالت خمیری، به یکی از قوی‌ترین چسب‌های دنیا تبدیل می‌شود. این چسب قوی در بسیاری از ساخت ‌و سازها جزو مواد اصلی به شمار می‌آید. از گذشته‌های بسیار دور مردم مناطق مختلف ملات‌های مختلفی را برای بالا بردن استحکام بناهای ساخته شده به کار می‌بردند، اما چیزی که امروزه آن را سیمان می‌نامیم برای نخستین مرتبه در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت. انگلیسی‌ها این سیمان را به نام سیمان پرتلند به دنیا عرضه کردند. طبق شواهد تاریخی سیمان را خارجیان و ارامنه برای ساخت بناهایی مانند کلیسا به ایران وارد کردند و پس از آن اولین کارخانه سیمان ایرانی به دلیل استفاده فراوان از این ماده و وجود منابع مواد اولیه سیمان در ایران، در نزدیکی شهر تهران افتتاح شد.

سیمان سیاه و عناصر سازنده آن

جالب است بدانید ترکیبات اصلی سیمان یعنی آهک و خاک رس اگر به تنهایی مخلوط شوند رنگ روشنی دارند، اما با اضافه کردن اکسیدهای معدنی مانند اکسید سدیم یا آهن رنگ سیمان تیره می‌شود و به سیمان سیاه تبدیل خواهد شد. همچنین دوده‌ای که در مراحل تولید سیمان سیاه در کوره پخت، روی مواد قرار می‌گیرد دلیل دیگری برای تیرگی رنگ سیمان سیاه است.

کاربردهای سیمان سیاه

سیمان سیاه که کاربرد بسیار گسترده‌ای در ساخت‌وساز دارد در ابتدایی‌ترین مراحل ساخت یک بنا تا مراحل نهایی آن استفاده می‌شود. این ماده در پی‌ریزی ساختمان، اجرای تیرچه بلوک، دیوارچینی، نصب کاشی و سرامیک، زیرسازی نمای بیرون یا داخلی ساختمان و غیره کاربرد دارد. سیمان سیاه علاوه بر ساخت‌وساز بناهای مسکونی، تجاری و غیره در احداث پروژه‌های وسیع صنعتی مانند سدسازی، ساخت تونل، ساخت معابر آبی و غیره به کار برده می‌شود. برای اطلاع از قیمت امروز سیمان به شهر بتن مراجعه نمایید .

برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی و قیمت آن با مصالح ساختمانی شریفی تماس بگیرید.

سیمان سفید و عناصر سازنده آن

برای تولید سیمان سفید باید ترکیبات اکسید آهن به طور کلی حذف شوند. در ساخت سیمان سفید از مخلوط سنگ آهک و خاک کائولن سفید استفاده می‌شود. وظیفه پایین آوردن دمای پخت در تولید سیمان سیاه، بر عهده عناصر رنگی مانند اکسید آهن یا منیزیم است، اما با حذف آن‌ها در فرایند ساخت سیمان سفید، دمای پخت را اجزای دیگری از جمله گچ، اکسید آلومینیوم، فلدسپات و مواد مشابه پایین می‌آوردند. همچنین با وجود شباهت‌هایی در فرآیند تولید سیمان سفید به سیمان سیاه، تولید این ماده از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. برای تولید سیمان سفید به دقتی بیشتر از سیمان سیاه نیاز می‌شود و هنگام ساخت آن به طور مداوم از آزمایشگاه‌های پیشرفته برای به دست آوردن محصول نهایی استفاده می‌کنند.

کاربرد سیمان سفید

سیمان سفید به دلیل قیمت بالای آن و شرایط ویژه نگهداری برای جلوگیری از تیره شدن رنگ آن، در موارد محدودتری از سیمان سیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیمان سفید در مراحل زیباسازی ساختمان و به عبارت دیگر ساخت نمای آن کاربرد دارد. سیمان سفید که یک ماده مقاوم و در عین حال زیبا است، بیشتر در سفیدکاری نمای بیرونی ساختمان‌ها به کار برده می‌شود. این نوع سیمان در برابر رطوبت و تغییرات دما مقاومت بالایی دارد و زیبایی خاصی به بناهای مختلف می‌بخشد. همچنین از سیمان سفید برای بندکشی کاشی‌ و سرامیک یا سنگ‌های نمای بیرونی استفاده می‌کنند.