ماسه-2
۱۶
اردیبهشت

نکات مهم خرید شن و ماسه ساختمانی

با توجه به مقاومت بیشتر ساختمان های بتنی نسبت به ساختمان های فلزی و آجری در برابر عوامل جوی و عمر طولانی تر آن ها،  می توان دریافت که شن و ماسه نقش اساسی در ساختمان سازی به خصوص سازه های بتنی ایفا می کند. بنابراین باید جنس و خصوصیات شن و ماسه مورد توجه قرار گیرد. جنس شن و ماسه در هر منطقه متفاوت است و هر نوع شن و ماسه ای را نمی توان برای ساخت و ساز استفاده کرد.تحقیقات انجام شده نشان می دهد که شن و ماسه ممالک دیگر برای ساخت و ساز در ایران مناسب نیستند. بر همین اساس شن و ماسه و حتی سنگ های مناطق مختلف ایران نیز به طور دقیق و مجزا مورد مطالعه قرار گرفته اند و کاربرد هر کرام مشخص شده است.

ابعاد دانه ای شن و ماسه ساختمانی

بیشترین بخش ماسه ای که در کارخانه های شن و ماسه تولید می شود برای ساخت بتن، و کمترین بخش آن نیز برای ملات ماسه سیمان مورد استفاده قرار می گیرد.در ملات با توجه به ضخامت ملاتی که زیر فرش موزاییک یا سنگ یا روی آجرچینی دیوار می کشند بزرگی دانه های ماسه متفاوت است.

سایزبزرگ ترین دانه ماسه که برای ملات و نماسازی استفاده می کنند نباید بیشتر از نصف ضخامت لایه ملات که روی آجر می کشند باشد. از دانه های کوچکتر نیز غالبا برای دوغاب پشت کاشی و سنگ کاری ها همراه دوغاب سیمان استفاده می کنند که باعث چسبانیدن سنگ ها به دیوار می شود.

نزدیک به ۳۵ تا ۴۰ درصد حجم ماسه های ملاتی از هوا تشکیل می شود که بخشی از این هوا باید پس از مخلوط شدن ماسه با سیمان به وسیله گرد سیمان پر شود . در این صورت وزن مخصوص ملات بالا می رود و باعث یکپارچه شدن ملات و آجر روی آن می شود.

مصالح ساختمانی شریفی ارائه دهنده انواع مصالح ساختمانی در اصفهان اعم از گچ، شن، آجر، سیمان، ماسه بادی، ورق گالوانیزه، یونولیت، پودر سنگ و.. می باشد. برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی تماس بگیرید.

شنزمانی که مقدار ریزدانه های داخل سیمان (خاک) بیشتر از مقدار مشخصی شود (تفریبا ۳ یا ۴ درصد) این ریز دانه ها دور دانه های ماسه را می گیرد و مانع گرفته شدن دور دانه با سیمان می شود در نتیجه به دانه مجاور خود نمی چسبد که این مسئله موجب پوکی ملات می شود.

البته ماسه شسته شده که مناسب ملات باشد،نسبت به ماسه ای که ریزدانه بیشتر است شکل پذیری کمتری دارد و پهن کردن آن روی آجر یا زیر سنگ فرش موزاییک برای کارگران ساختمانی دشوار تر است. بنابراین در هنگام مصرف این ماسه ها کارگران برای ایجاد چسبندگی بیشتر از سیمان بیشتری استفاده می کنند تا ملات شکل پذیری دلخواه را به دست بیاورد.

مضرترین ماده برای شن و ماسه :

مضرترین ماده برای شن و ماسه و ساخت بتن و ملات وجود خاک رس می باشد. زیرا خاک رس به دلیل خاصیت مکندگی خود ۸ برابر میزان خود را آب می کشد. این مسئله باعث مکیده شدن آب و خشک شدن ملات یا بتن مورد نظر می شود. در این صورت فعل و انفعالات ضروری سیمان انجام نمی شود در نتیجه چسبندگی مورد انتظار ایجاد نمی شود و قطعه ایجاد شده پوک و غیر باربر می شود.